Кошарка Спорт

Партизан и Црвена Звезда ќе играат во Евролигата и во новата сезона

Евролигата ги потврди 18-те тимови кои ќе учествуваат во новата сезона, а меѓу нив повторно се најдоа двата српски тимови Партизан и Црвена Звезда.

На денешниот состанок на Собранието на Евролигата беа објавени имињата на тимовите кои ќе играат во сезоната 2024/25.

Покрај тимовите кои се основачи на Евролигата, како Реал Мадрид, Барселона, Басконија, потоа турските тимови Анадолу Ефес и Фенербахче, грчките гиганти Панатинаикос и Олимпијакос, потоа Баерн Минхен, Милано, АСВЕЛ, Макаби Тел Авив, Жалгирис, лиценца за настап сезонава добија Партизан и Црвена Звезда, потоа Виртус Болоња, Монако, Алба Берлин, како и тимот на Парис, кој го освои Еврокупот изминатата сезона.

Евролигата почнува на 3.октомври, а тимот на ЦСКА Москва иако е еден од основачите на лигата останува под суспензија, поради воениот конфликт на Русија со Украина.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе