Вести Спорт Фудбал

Уште три дена до европското првенство во фудбал-последно за Модриќ и Роналдо

Во петок започнува европското првенството во фудбал на кое ќе настапат 24 репрезентации, поделени во 6 групи со по 4 реперезентации.

Во групата А се домаќинот Германија,Швајцарија,Шкотцка и Унгарија

Во групата Б позната како и групата на смрта се селекциите на Шпанија, последниот европски првак Италија ,Хрватска и Албанија

Во групата Ц се Англија, Данска, Словенија и Србија.

Во групата Д Франција, Холандија, Австрија и Полска

Во групата Е Белгија,Словачка, Украина и Романија и во групата Ф Португалија, Турција , Чешка и дебитанот на европските првенства селекцијата на Грузија

Првиот натпревар ќе се одигра во петок во 21 :00 меѓу Германија и Шкотцка на Алијанц Арената во Минхен

Ова европско првенство е последно за многу фудбалски звезди како Кристијано Роналдо, Тони Крос, Лука Модриќ

Според обложувалниците најголем фаворит за освојување на европското првенство е Англија по што следи Франција а со најмали шанси селекциите  на Албанија, Словачка и Грузија.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Холандија и Франција први играа натпревар без голови

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Исланѓанките пресилни за нашите ракометни надежи

Дејан Дејан

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе