Вести Економија Топ вести

Пред нас е милионски долг за враќање, ќе се искористи ли новата милијарда која се најави за  раздолжување?

Догодина земјава треба да врати поголем дел од долгот. Според пресметките станува збор за околу 800 милиони евра. Според експертите, со ова се отвара прашањето дали позајмицата од една милијарда евра од странска влада, која ја најави новиот мандатар Мицкоски, ќе се искористи за раздолжување.

Ако падне договор за да се земат овие пари, освен грејс периодот и висината на каматната стапка, многу е важно какви други услови ќе бидат поставени.

Сепак, според Треновски, на крајот е најважно каде ќе се искористат парите.

Но, познавачите сугерираат дека приоритет на идната влада треба да биде и корупцијата.

Пред исвесно време Мицкоски најави дека од странска влада ќе се позајмуваат една милијарда евра. Не откри од каде, само кажа дека станува збор за држава од Европа која нуди поволни услови. Според информации на Телма во преговорите за позајмицата учествувал и поранешниот министер за финансии Ставревски.

Ирена Чачкова

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Евроинтеграциите како дел од владината програма

Дејан Дејан

Портокаловата фаза и не почитувањето на препораките на лекарите, ги зголеми повиците од граѓаните до итната медицинска помош

Дејан Дејан

Нимиц: Употребата на уставното име во писмена, но не и во усна форма ќе предизвика континуирани проблеми и конфузија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе