Спорт Тенис

Алкараз и Синер во 3.коло во Мајами, мастерсот заврши за Сабаленка (ВИДЕО)

На мастерс тенискиот турнир во Мајами двајцата топ фаворити Карлос Алкараз и Јаник Синер лесно стигнаа до 3.коло, но кај тенисерките загуби втората носителка Арина Сабаленка.

Алкараз загуби вкупно три гема против сонародникот Роберто Карбалјес Баена и победи со 6-2 и 6-1. Во 3.коло Шпанецот, кој е прв фаворит на турнирот ќе се соочи со Гаел Монфилс, кој пак го победи Џордан Томсон.

Јаник Синер со 6-3 и 6-4 го победи Андреа Вавасори, а Данил Медведев исто така во два сета со 6-4 и 6-2 го елиминираше Мартон Фучович. Од топ фаворитите во третата рунда се квалификуваа и Каспер Руд, Александер Зверев и Хуберт Хуркач, но Денис Шаповалов го изненади 10-тиот носител Стефанос Циципас. Испаднаа и американските фаворити Томи Пол и Тејлор Фриц, но интересно во 3.коло се пласираше Енди Мареј.

На женскиот дел од турнирот, првата фаворитка Ига Швојнтек со 6-1 и 6-1 ја елиминираше Камилоа Џорџи за место во 3.коло. Анхелина Калинина од Украина ја изненади втората носителка Арина Сабаленка во три сета во меч од третата рунда. Од топ фаворитките загубија и Јелена Остапенко и Онс Жабер. Наоми Осака ја победи Елина Свитолина за место во 3.коло, а Марија Сакари, Медисон Кијс и Викторија Азаренка се пласираа во осминафиналето.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Ракометарките на Ѓорче Петров ја освоија двојната круна

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Галевски го донесе првиот трофеј за Алкалоид

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Андреев и Гавриловиќ најдобри на триатлонот во Скопје

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе