Спорт Тенис

Руне спаси меч топка па го победи Фриц за место во четвртфиналето во Индијан Велс (ВИДЕО)

Познати се сите четвртфинални двојки на мастерсот во Индијан Велс. Големо изненадување имаше на женскиот дел од турнирот.

Најдраматично беше на пресметката помеѓу седмиот носител Холгер Руне и домашниот фаворит Тејлор Фриц. Данецот го загуби првиот сет со убедливи 2-6, а во вториот сет во тај-брејкот спаси меч топка. Израмни на 1-1, а третиот сет го доби со 6-3 за да се пласира во четвртфиналето, каде ќе се соочи со четвртиот фаворит Данил Медведев.

Русинот го победи Григор Димитров во два сета со по 6-4. Каспер Руд одигра три сета во триумфот над Гаел Монфилс па во четвртфиналето ќе игра со Томи Пол, кој пак беше подобар од Лука Нарди со 6-4 и 6-3.

На женскиот дел од турнирот, втората фаворитка Арина Сабаленка загуби од Ема Наваро со 6-3, 3-6 и 6-2. За наваро ова е прво мастерс четвртфинале во кариерата, а нејзина следна противничка ќе биде деветтата фаворитка Марија Сакари, која во три сета ја победи Дајан Пари. Третата носителка Коко Гоф ја декласираше Елис Мертенс со 6-0 и 6-2 па во следната рунда, односно четвртфианалето ќе игра со Јуе Јуан од Кина која пак ја изненади Дарија Касаткина во три сета.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Ракометарките на Ѓорче Петров ја освоија двојната круна

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Галевски го донесе првиот трофеј за Алкалоид

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Андреев и Гавриловиќ најдобри на триатлонот во Скопје

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе