Вести Македонија Најважни

Штипските пекари на страна на муштериите – не сакааат да профитираат во услови за криза, лебот се продава за 33 денари

Дел од штипските пекари одлучија цената на лебот да ја намалат и до пет денари, па сега по рафтовите има леб и за 30 денари. Пекарот, Николче Малинов вели дека овој потег се должи на мерката на Владата, која како граѓани мора да ја почитуваат, но и да им помогнат на своите муштерии, граѓаните во услови на криза. Леб има на рафтовите по пекарите по цена од 30 до 33 денари, во зависност од типот и грамажата, а за исплатливоста на производството вели дека засега се  на границата на рентабилноста.

Штипските пекари за производство на леб имаат суровини за два до три месеци, но оваа цена ќе зависи од тоа и дали ќе се зголемат цените на суровините, пченица, брашно, струја. Замрзаната цена на лебот, но и намалувањето и до пет денари на едно парче леб не влијае врз исплатата на платите на вработените во пекарите.

Низ Штип, но и во останатите градови во источниот регион по рафтовите на пекарите има леб, според анализите на Малинов и на останатите пекари во Штип дневно се трошат од 10.000 до 15.000 парчиња леб.

Викторија Јованова

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Г7 ветија продолжување на поддршката за Украина и побараа прекин на огнот во Газа

Дејан Дејан

Земјоделците да се информираат за заедничката земјоделска политика на ЕУ, порачуваат експертите

Дејан Дејан

САД ѝ се заблагодари на Македонија за достигнатите 2% БДП за одбраната

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе