Емисии Наука и здравје Телма амбуланта

Како да препознаеме дали сме под стрес, што помага кај ПТСТ синдром- Телма амбуланта

Стресните настани им се случуваат на сите луѓе, секојдневно. Тие изместуваат од рамнотежа, но повеќето можат самостојно да ги надминат.

Наспроти тоа, трауматските случувања се поретки и не им се случуваат на сите, ги исфрлаат луѓето од рамнотежа, доведуваат до страдање и тешко е враќањето во нормала.

Како да препознаеме дали сме под стрес, што може да помогне кај лицата со посттрауматски синдром.

За емоционалниот стрес и траума разговараме со д-р. Марија Костадиновска -психијатар во Жан Митрев Клиник.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Компјутерски алатки со вештачка интелигенција навлегуваат во секојдневието на човекот

Дејан Дејан

Топ тема (20.05.2024): ДУИ со обвинувања за изборен инженеринг, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по плус пратеник во петката

Дејан Дејан

КОД: Крај на бегството на Палевски Палчо, за одговори за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе