Одбојка Спорт

Милев: Ја оправдавме фаворитската улога, подобро издание против Турција

Потешко од очекувањата македонската одбојкарска репрезентација за забележа првата победа на квалификацискиот турнир за пласман на Европското првенство.

Сепак и покрај сите проблеми најважно е што успеавме да ги освоиме првите бодови против селекцијата на Босна и Херцеговина и сега во продолжението од турнирот можеме да влеземе со помал притисок, а избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ ветуваат дека во следниот меч со Турција ќе играме на далеку повисоко ниво.

“Најтешко е кога треба да се оправда улогата на фаворит. Селекцијата на Босна и Херцеговина во овој меч влезе без поголем притисок и немаше што да загуби. Тешко е да се игра против вакви репрезентации, свесни бевме дека нема да биде лесно и најважно што успеавме да ја забележиме првата победа. Јасно ни е на сите дека против Босна и Херцеговина не го одигравме нашиот најдобар натпревар, но знаеме дека можеме да играме на повисоко ниво и тоа ќе го покажеме на следниот дуел против Турција в четврток”, истакна Владо Милев.

На турнирот во Скопје денеска Турција од 18 часот се среќава со Босна и Херцеговина, а утре во истиот термин во ВИП арената Борис Трајковски, Македонија ќе игра против директниот конкурент за првата позиција, Турција.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Иџе славеше во Германија: Прва победа во Ферари сезонава

Desk

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Дејан Дејан

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Албанија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе