УЕФА со предлог шампионатите да завршат во јули

Според весникот Кориере дела Сера, УЕФА разгледува две опции за комплетирање на сезоната. Првата е националните шампионати да продолжат на 15 мај и да завршат до крајот на јуни со...

Фудбалерите ќе земаат 50 проценти од платата

По тричасовен состанок меѓу челниците на ФИФА, Здружението на клубовите во Европа и Асоцијацијата на професионални фудбалери конечно се најде решение за платите на играчите. Најважниот заклучок е дека фудбалерите...

Обезбедeните норми нема да се поништат

Интернационалниот олимписки комитет потврди дека нема да се поништат нормите со кои спортистите до овој момент обезбедиле учество на Игрите во Токио. До сега познати се околу 57 проценти од...

Наскоро ќе се објави терминот за одржување на ЛОИ 2021

Олимписките игри во Токио се дефинитивно откажани, Јапонците бараат начин како да ги санираат финансиските загуби, а Интернационалниот олимписки комитет наскоро ќе го објави терминот на одржување за следната година....

ПОЧИНА МИШЕЛ ИДАЛГО,ПРОСЛАВЕНИОТ СЕЛЕКТОР НА ФРАНЦИЈА

Мишел Идалго, кој ја водеше Франција до  трофеј на Еп 1984 година, почина на 87-годишна возраст од природна смрт. Идалго беше селектор на ''Триколорите'' од 1976 до 1984 година, и...

ФРАНЦИЈА:РАНО Е ДА СЕ ОТКАЖЕ ’’ТУР ДЕ ФРАНС’’

Во интервју  за радио Франс Блу, францусата  министерка  за спорт, Роксана Марасино  изјави дека верува оти годинашното издание на најголемата спортска велосипедска манифестација во светот, Тур Де Франс, може да...

ОТКАЖАНА И ГРАНД ПРИ НАГРАДАТА НА ШПАНИЈА

ФИМ  и Дорна Спорт соопштија дека поради пандемијата со корана вирусот и состојбата на Иберискиот полуостров со жалење ја   одложуваат и трката за Гран При на Шпанија што требаше да...

Дончиќ избран во дрим тимот на деценијата

Иако  од 2018  настапува во НБА лигата, елитното европско кошаркарско натпреваруање не го заборави Лука Дончиќ.21 годиншниот словенец  е избран за дел од дрим-тимот на деценијата на Евролигата.Дончиќ го освои...

ГАРИ:ИСТОРИСКИОТ МЕЧ НА АТАЛАНТА ВО ЛШ БЕШЕ БИОЛОШКА БОМБА

Градоначалникот на Бергамо, Џорџо Гари изјави дека сите навивачи кои присуствувале на натпреварот Аталанта - Валенсија се заразени со коронавирус.   Екипата на Бергамо се сретна со Валенсија  на 19-ти...

ЕХФ СО НОВИ ТЕРМИНИ И СЦЕНАРИЈА ЗА ЛШ,ВАРДАР И ПИК С. НА МЕГДАН ВО ЈУНИ

Следејки ја состојбата со пандемијата предизвикана од Ковид 19, Европската ракометна федерација соопшти нови термини и сценарија за завршница на  сезоната.Што се однесува до планот  како да се доигра актуелната...