Категорија : Економија

Економија Топ вести

АСО: Одземањето на дозволата за работа на Еуростандард банка нема да влијае на стабилноста на осигурителниот пазар

Дејан Дејан
Осигурителниот пазар останува стабилен и развојот на настаните околу Еуростандард банка нема да влијаат негативно врз ликвидноста и солвентноста врз работењето на осигурителните компании, истакнаа...
Економија Топ вести

Пропадна Еуростандард банка, Народната Банка бара стечај

Дејан Дејан
Пропадна Еуростандард банка, чиј мнозински акционер е бизнисменот Трифун Костовски. Народната банка и ја одзеде дозволата и утре од судот ќе побара стечај за банката....
Економија Топ вести

Велика Британија и технички е во рецесија, за првпат по 11 години

Дејан Дејан
Економијата на Велика Британија претрпе најголем пад помеѓу април и јуни, бидејќи мерките за запирање на  ширењето на новиот коронавирус официјално ја турнаа државата во...
Економија Топ вести

Агенцијата за вработување, од мај не го објавува бројот на невработени

Дејан Дејан
Додека светот секојдневно брои колку работници добиле отказ за време на корона кризата, македонските бројки застанаа во мај. Агенцијата за вработување не ги објавува официјални...
Економија Топ вести

Списокот со 344 газди оди во Обвинителството, злоупотребиле 180.000 евра од државниот минималец

Дејан Дејан
243 газди се спасија, а 344 може кривично да одговараат за злоупотребата на државните пари за исплата на минималец за работниците. Финалниот список денеска патува...
Вести Економија

Температурните разлики опасни за земјоделските култури

Дејан Дејан
Повеќедневните врнежи се добредојдени за посевите во струмичко. Агрономите велат дека ваквите врнежи во регионот, со околу 60 литри на метар кубен се полезни за...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе