Вести Спорт

Провоцирал српски навивачи со двоглав орел – УЕФА исфрли косовски новинар од ЕП во фудбал

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) реши да ја одземе акредитацијата на косовскиот новинар Арлинд Садику кој ги провоцирал српските навивачи на Европското првенство во Германија.

Фудбалскикот сојуз на Србија (ФСС) пред три дена се обрати со барање до прес службата на УЕФА за казна и одземање на акредитацијата на косовскиот новинар.

Садику, во вклучување во живо во пресрет на мечот од првото коло во групата Ц меѓу Србија и Англија, пред српските навивачи ги состави дланките на рацете и направи „двоглав орел“, симбол на т.н. Голема Албанија.

И албанските медиуми пренесуваат дека УЕФА одлучила да ја одземе акредитацијата на Садику и да го исклучи од ЕП во Германија.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Новата Влада скрои рекорден буџет, планира да потроши речиси 5, 9 милијарди евра, ќе скокне и јавниот долг

Дејан Дејан

Јавните служби и установи, УЈП и извршителите, најголема главоболка за граѓаните

Дејан Дејан

Со дигитализирани и поврзани институции има поефикасна борба против корупцијата и подобри услуги кон граѓаните

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе