Вести Економија

Голем дел од пролетната зелка остана во нивите

Струмичките земјоделци се жалат на лош старт на производствената година, ако се суди според пласманот на пролетната зелка. Според нив, до 40% од производството останало во нивите. Ристо Велков вели дека ова е неочекуван пресврт по лани, кога градинарите постигнаа високи цени на зеленчукот во текот на сите производствени турнуси.

Освен слабиот интерес за зелката, и она што с епродаде било по пониски цени. Велков вели дека стихијното производство е коцкање, а земјоделците ризикуваат вложувајќи ги заштедите во несигурни култури.

Зелката е една од најзастапените култури во струмичко главно поради ниските производствени трошоци, но и помалиот труд потребен за нејзино одгледување.

Сузана Мицева

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Како да се спречи одливот на лекари – Нема студент на медицина кој не оди на курс по германски

Ако се зголеми цената на струјата, ќе следи тежок период со нов бран поскапувања, предупредуваат од ССМ

Дејан Дејан

Претседателката Сиљановска Давкова ќе учествува на Самитот за Украина во Швајцарија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе