Вести Економија

Доцни сеидбата на ориз во Чешиново Облешево

И годинава оризопроизводителите од Општина Чешиново-Облешево мака мачат со сеидбата. Водата за наводнување никако да стаса до нивите, за да ги наполнат. Револтирани се што со овој проблем со соочуваат со години наназад. Површините се подготвени за сеидба, трошоците се направени, а не можат да ги посеат.

Сеам површина од 12 хектара под ориз. Не сум заводоволен од водостопанство „Брегалница“, никако. Значи секоја година не изигруваат. За оваа година ни беше ветено дека вода ќе се пушти на 6-ти мај, а капка вода нема. Ние имаме вложено многу труд, репроматеријал, финансиски средства имаме многу вложено. Тоа го знаеме само ние земјоделците, нивите по 5-6 пати ги обработуваме, изјави Лазо Стојчев, оризопроизводител од с. Уларци.

Оризопроизводители од Чешиново-Облешево велат дека со задоцнетата сеидба и годинава ќе имаат намален квантитет и квалитет на годинашната реколта, зашто постои оптимален рок за одредени сорти на ориз.

Штетите се катастрофално големи. Секој земјоделец е фрлил по 2000-3000 евра, а на семињата кои треба да ги посееме им помина рокот, зашто оптимален рок е до 15-ти мај. Каде да одиме, каде да протестираме, изјави оризопроизводител.

Од водостопанство „Брегалница“ велат  дека водата за наводнување  е пуштена во хидросистемот, но доцни поради неисчистени канали, бидејќи имале дефект на една од машините, но проблемот веќе е надминат. Во кочанскиот регион годинава ориз ќе се сее на површина од 3.700 хектари.

Викторија Димитрова Јованова

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Г7 ветија продолжување на поддршката за Украина и побараа прекин на огнот во Газа

Дејан Дејан

Земјоделците да се информираат за заедничката земјоделска политика на ЕУ, порачуваат експертите

Дејан Дејан

САД ѝ се заблагодари на Македонија за достигнатите 2% БДП за одбраната

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе