Вести Економија Емисии Македонија Утринска на Телма

„Поштарите“ одбројуваат до штрајкот затоа што владата не ги прима на разговор за доцнење на платата и плановите за иднина

Средба во владата или протест пред владата.

Ако најдоцна утре, синдикатот и раководството на Македонска пошта не бидат примени на состанок со надлежните во Владата, вработените во оваа компанија што е во државна сопственост ќе излезат на протест.

Повод за нивното незадоволство е доцнењето на септемвриската плата но причини за револт има повеќе. Синдикалците бараат нова систематизација и стратегија и план за развој на компанијата.

Не е во прашање само дали доцни исплатата на платите, во прашање е иднината на националната пошта, вели во Утринската програма на Телма, Боро Велигденов, еден од синдикалните лидери.

Тие бараат сите пратки и писма меѓу државните инститиции да ги разнесува „Македонска пошта“ а не некој од приватните оператори.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Дејан Дејан

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Дејан Дејан

Парламентарни избори 2024 – денеска се прегласува на седум избирачки места

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе