Вести Македонија

Блиц: Соборот на СПЦ одобри канонско единство со Македонската православна црква

Собор на СПЦ денеска одобри канонско единство на СПЦ со македонската православна црква односно со Охридската Архиепископија, дознава српски Блиц.

Тоа според написот значи дека е решен спорот од 1967-ма година кога МПЦ прогласи автокефалност од Српската Црква.

На решавањето на спорот се работело во тајност подолго врема на преговори меѓу двете цркви во Ниш. Претходно беа обновени разговорите меѓу поглаварите на двете цркви, српскиот патријарх Порфирие и Архиепископот г.г. Стефан.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе