Ракомет Спорт

Еурофарм Пелистер се прости од Европа: Нексе славеше и во Битола

Еурофарм Пелистер со двоен пораз во осминафиналето се прости од Европската лига на ЕХФ. По оние 29-16 во Нашице, битолчани денеска и на домашен терен во салата „Боро Чурлевски“ загубија со 21-22. Хрватскиот тим со гранитна одбрана и расположен голман заслужено оди во четвртфиналето.

Битолчани добро тргнаа во натпреварот и имаа постојано водство, а најмногу со 7-3. Хрватите првото полувреме го завршија со серија од 1-4 за да го преземат водството, но на паузата резултатот беше 11-11.

Нашиот тим очајно го почна второто полувреме и речиси седум минути не можеше да постигне гол па Нексе се одлепи на +3. Оваа разлика гостите ја одржуваа речиси до крајот, кога Пелистер притисна силно, но иако дојде до 20-20 не можеше барем со победа да се прости од Европската лига. Нексе заслужено по втор пат го победи македонскиот вицепрвак овој пат со 21-22.

Стипе Мандалиниќ со шест голови и Реинер Табоада со пет беа најефикасни во нашиот тим, додека голманот Мартон Секељ имаше осум интервенции. Кај Нексе, Марин Јелиниќ постигна пет голови, додека голманот Михаило Радовановиќ забележа 13 одбрани.

ФОТО галерија: Вардар повторно подобар од Алкалоид, остана во трката титулата

Одбојкарите во Струмица ги стартуваа подготовките за Златната лига и евроквалификациите