Одбојка Спорт

ФОТО галерија: Одбојкарите со победа ги отворија квалификациите за ЕП

Македонската одбојкарска репрезентација на стартот од квалификациите за Европското првенство успеаа да забележат победа од 3:1 во дуелот против Босна и Херцеговина.

Избаниците на селекторот Никола Матијашевиќ можеа и полесно да стигнат до почетниот триумф и по скоро два часа игра успеаа да совладаат противникот.

Првиот сет ни припадна со 27:25, во вториот славевме со 25:21, но за жал во третиот на противникот му дозволивме да стигне со 25:23. Во последниот работите дојдоа на свое место, одигравме на повисоко ниво и со 25:21 стигнавме до посакуваната победа со 25:19.

Следниот натпревар нашите одбојкари го играат в среда против Турција, а почетокот е закажан за 18 часот.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Иџе славеше во Германија: Прва победа во Ферари сезонава

Desk

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Дејан Дејан

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Албанија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе