Одбојка Спорт

Одбојкарите во поход кон нов настап на ЕП

Македонската машка одбојкарска репрезентација од денеска ги почнува квалификациите за пласман на Европското првенство.

Нашата селекција е во група со Босна и Херцеговина и Турција, а сите мечеви по откажувањето на Данска ќе се играат во Скопје во ВИП арената Борис Трајковски.

Во првиот дуел попладнево од 18 часот ќе се соочиме со селекцијата на Босна и Херцеговина, а в среда во истиот термин со дуелот против Турција ќе го комплетираме првиот круг на турнирот.

На 14 јануари ќе го одиграме вториот меч со Босна и Херцеговина, а в сабота во последното коло повторно противник ни е Турција.

Пласман во завршницата на континенталниот шампионат обезбедуваат победниците во секоја од квалификациските групи, а место има и петте најдобри од шесте конкуренции кои ќе ја освојат втората позиција.

 

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Иџе славеше во Германија: Прва победа во Ферари сезонава

Desk

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Дејан Дејан

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Албанија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе