Спорт Фудбал

Аталанта израмни рекорд стар 70 години

Аталанта не успеа да го совлада Јувентус, но тимот од Бергамо успеа да израмни рекорд кој е поставен пред точно 70 години.

Дуан Запата и Јосип Иличич до овој момент постигнаа по 15 погодоци, а прв стрелец е Луис Муриел со 17 и тоа е прва екипа во првенството која има три фудбалери кои во една сезона постигнале 15 или повеќе гола.

Последен пат ваков подвиг им успеал на играчите на Јувентус, Ермес Мучинели, Џампјеро Бониперти и Џон Хансен. Последни во Европа кои имале сличен учинок се Килијан Мбапе, Нејмар и Единсон Кавани во дресот на Пари Сен Жермен во сезоната 2018/2019.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

УЕФА го казни Даку со забрана на настап на два натпревари

Desk

Албанската фудбалска федерација се извини за однесувањето на Даку

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Заврши првиот мундијалски круг во Скопје, почнува битката за пласман

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе