Вести Економија Свет

Цените на нафтата растат, фјучерсите потонаа за речиси 500 поени поради извештаите за експлозии во Иран

Цените на нафтата утринава пораснаа за речиси 4%, а фјучерсите на американските акции остро паднаа поради извештаите за експлозии во Иран. Во последното тргување, цената на нафтата во САД се искачи за 3,7% до 85,80 долари за барел.

Суровата нафта „брент“, светскиот репер, поскапе за 3,4 отсто на 90,13 долари за барел.

Цените на енергијата значително се зголемија бидејќи иранските новински агенции објавија дека се слушнале експлозии во близина на иранскиот аеродром во Исфахан.

Берзите во Азија пак потонаа бидејќи, според аналитичарите, опаднал стравот од ризикот.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Дејан Дејан

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Дејан Дејан

Силјановска Давкова: Не гледам дека сум го повредила Преспанскиот договор

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе