Вести Свет

Макрон доби „корпа“ и од Бајден – Белата куќа со став дека САД нема да праќаат војници во Украина

Соединетите Американски Држави нема да испраќаат свои војници да се борат во Украина, соопшти денеска Белата куќа.

„Американскиот претседател Џо Бајден изнесе јасен став дека САД нема да испраќаат свои војници да се борат во Украина“, рече Едриен Вотсон, портпаролот на националниот Совет за безбедност.

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера рече дека не може да ја отфрли можноста за испраќање на војници како помош за Киев и побара од западните лидери да сторат се што можат за Русија да не победи во војната.

Прашањето за испраќање на војници, Макрон го изнесе на вчерашниот состанок на 25 европски лидери во Париз, но повеќе сојузници во НАТО денеска ја отфрлија таква можност, меѓу кои се Германија, Полска, Чешка, но генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе