Код Македонија Топ вести

КОД: Судски процес за украдени 20 илјади евра од Халк банка и разрешувањето на Лаличиќ

Судскиот процес за украдени 20 илјади евра, украдени од Халк банка пред четири години, ја остави судијката Софија Лаличиќ без судиска функција.

Разрешена е, затоа што на судењето за разбојништво, го казнила адвокатот Асмир Алиспахиќ бидејќи на Фејсбук напишал статус против неа, нарекувајќи ја сваровски судија- судија дно.

Но, сега осудениот разбојник кој одлежува десет години казна затвор, го носи случајот пред меѓународниот суд за човекови права.

Се жали токму на судењето на Лаличиќ, негирајки дека тој е крадецот. Убедува дека постои друг кој веќе го признал делото.

Во КОД и за ставот на Лаличиќ, која смета дека со вакви разрешувања се оди на менување пресуди и заплашување на судии.

Во КОД и за судиската чистка и разрешувања, како да се по списокот на Катица Јанева и Стејт Департментот.

КОД е вечерва во 19:15 часот на Телма.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Груевски се жали во судот во Стразбур за предметот Тенк – објавено на што се однесува апликацијата и прашањата што треба да ги одговори државата

Дејан Дејан

Кога ќе ја пронајдат ќе треба да одлежи две години затвор мед. сестра за проневерување лекови од онкологија. Апелација ја птоврди пресудата, но таа е во бегство

Дејан Дејан

Summer job како испомош во Бон- како МНР ја испрати поранешната ТВ водителка Бесмира Ејупи во дипломатска мисија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе