Вести Код Македонија

КОД: Македонски бизнисмен затајувал данок во Италија, нашите институции не знаат

Македонски бизнисмен и неговата сопруга по потекло од Босна и Херцеговина осомничени за затајување данок во Италија. Финансиската полиција во Трст им го заплени имотот вреден 1 300 000 евра под сомнение дека се обиделе да ги легализираат преку сметки на компанија во земјава. Нивните адвокати убедувале дека парите не се од криминал туку уплата за да се исчисти партнер во заедничкиот хотел кој го имаат во ова Приморско јадранско градче. Код дознава дека нашите институции немаат никави информации за оваа милионска зделка и покрај тоа што случајот е откриен во средина на февруари.

Миомир Серафиновиќ

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Граѓаните ѓубрето го фрлаат до контејнерите – „Комунална хигиена“ најавува казни

Дејан Дејан

И првиот регулатор Бислимовски е изненаден од поскапувањето на струјата од ЕСМ наменета за домаќинствата

Дејан Дејан

Нови лица и политички ветерани, во новата влада само три жени

Сашо Чавдаров

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе