Спорт Фудбал

Меси само уште една сезона во дресот на Барселона?

Лионел Меси ги стопирал преговорите со Барселона за продолжување на договорот што му истекува на 30 јуни 2021 година.

Аргентинецот е разочаран од челниците на клубот и нивното раководење. Проблемите помеѓу Барселона и Меси започнаа уште во јануари, кога беше отпуштен тренерот Ернесто Валверде, а капитенот влезе во отворена војна со спортскиот директор Ерик Абидал, кој ги критикуваше фудбалерите за лошите резултати.

Работите не се подобрија ниту со Кике Сетиен на клупата, па откако Барселона го загуби водството на табелата во Ла Лига, шпанските медиуми шпекулираат дека Меси и останатите постари играчи во тимот не се задоволни од стручниот штаб. Тука е и трансферот на Артур во Јувентус, кој предизвикал дополнителна нервоза во соблекувалната.

Сите овие работи покажуваат дека идната сезона можеби ќе му биде последна на Меси во дресот на Барселона, клуб во кој игра од своите 14 години.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Албанската фудбалска федерација се извини за однесувањето на Даку

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Заврши првиот мундијалски круг во Скопје, почнува битката за пласман

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Триумф против Ангола за пласман на Македонија во главната рунда на СП

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе