Спорт Фудбал

Бундеслигата стартува во септември

Челниците на Бундеслигата ја разгледуваат можноста новата сезона да почне да 18 септември. Датумот се уште не е дефиниран и се бара начин како календарот на натпреварувањето да се координира пред се со завршувањето на Лигата на шампионите и Лига Европа, но и со мечевите на националниот тим.

Дополнителен проблем во изработката на календарот е и фактот дека следното лето на програмата е Европското првенство чиј почеток е закажан за 11 јуни и мора да се внимава на периодот во кој на играчите ќе им даде малку одмор пред обврските во националниот тим.

Дополнително ќе се разгледува и опцијата за дозвола на присуство на гледачи на трибините, но за тоа треба посебна дозвола од здравствените власти, а оваа одлука ќе зависи пред се од епидемиолошката состојба во земјата.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Албанската фудбалска федерација се извини за однесувањето на Даку

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Заврши првиот мундијалски круг во Скопје, почнува битката за пласман

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Триумф против Ангола за пласман на Македонија во главната рунда на СП

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе