Вести Временска прогноза

Сончево со мала до умерена облачност, попладне локална нестабилност – Временска прогноза за 27.5.2024

Сончево со мала до умерена облачност. Попладне, претежно во западните делови ќе има локален пороен дожд и појава на ретки грмежи.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер.

Минималната температура ќе се движи во интервал од 7 до 14°C, а максималната од 21 до 27°C.

Информација од утрово:

Минимална температура (во °C)

6 Лазарополе, Попова Шапка, 9 Маврови Анови, Претор, 10 Крива Паланка, Охрид,  Крушево, 11 Берово, 12 Битола, Дебар, 14 Тетово, Прилеп, Виница, 15 Скопје-Петровец, Штип, Демир Капија, Велес, Кавадарци, 16 Скопје-Зајчев Рид, Струмица, 18 Гевгелија.

Наврнат воден талог за изминатите 24 часа до 8 часот (во л/м²)

14 Пожаране, Дебар, 13 Виница, 7 Маврови Анови, 6 Претор, Берово, Попова Шапка,  5 Охрид, 4 Крива Паланка, Лазарополе, 2 Скопје-Петровец, Штип, 1 Тополчани, Велес, Кавадарци.

Забелешка: Дадените вредности за количината на врнежи се измерени на дождомерните места на УХМР. Поради локалноста на процесите, паднатата количина воден талог многу варира и на различни места може да е многу поголема од измерената.

Температура на вода, измерена во 7:30 часот (во °C)

Охридско Езеро 18.0, Преспанско Езеро 15.5, Дојранско Езеро 23.6.

Деталите во Телма МЕТЕО со Ирена Лазарова – Димитровска, во соработка со УХМР!

e-mail: [email protected]

https://www.instagram.com/telmameteo/

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе