Вести Временска прогноза

Променливо облачно, наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи – Временска прогноза за 26.5.2024

Променливо облачно, наместа нестабилно со пороен дожд и грмежи, а локално и со услови за краткотрајно невреме. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Во Скопје променливо облачно, попладне во делови од котлината нестабилно со пороен дожд и грмежи.

Минималната температура ќе се движи во интервал од 10 до 16°C, а максималната од 19 до 27°C.

Информација од утрово:

Минимална температура (во °C)

5 Лазарополе, 6 Берово, Попова Шапка, 7 Маврови Анови, 9 Крива Паланка, 10 Тетово, Крушево, 11 Скопје–Петровец, Струмица, Претор, 12 Скопје–Зајчев Рид, Охрид, Битола, Прилеп, Дебар, Куманово, Штип, Виница, 13 Демир Капија, Кавадарци, 14 Велес, 15 Гевгелија.

Наврнат воден талог за изминатите 24 часа до 8 часот (во л/м²)

4 Крушево, 1 Пожаране, Тополчани.

Забелешка: Дадените вредности за количината на врнежи се измерени на дождомерните места на УХМР. Поради локалноста на процесите, паднатата количина воден талог многу варира и на различни места може да е многу поголема од измерената.

Температура на вода, измерена во 7:30 часот (во °C)

Охридско Езеро 18.0, Преспанско Езеро 15.5, Дојранско Езеро 23.6.

Деталите во Телма МЕТЕО со Ирена Лазарова – Димитровска, во соработка со УХМР!

e-mail: [email protected]

https://www.instagram.com/telmameteo/

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе