Вести Спорт Фудбал

Пад на македонската фудбалска репрезентација за едно место на ФИФА ранг листата

Македонската фудбалска репрезентација падна за една позиција и се наоѓа на 69. место на најновата ранг-листа на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) објавена денеска.

Македонската репрезентација минатиот месец одигра два контролни натпревари, против Молдавија (1-1) и Црна Гора (0-1), кои придонесоа „црвено – жолтите‘ да се спуштат едно место на ФИФА рангирањето со 1.1354,19 бодови.

Најдобрите светски фудбалски репрезентации и понатаму ги предводи актуелниот првак Аргентина. Франција е втора, додека Белгија ја потисна Англија од третата позиција.

Следното рангирање на ФИФА ќе биде објавено на 20 јуни.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Дејан Дејан

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Дејан Дејан

Силјановска Давкова: Не гледам дека сум го повредила Преспанскиот договор

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе