Вести Спорт Фудбал

Повлечен дресот со број 44 од Германската репрезентација поради сличност со нацистичкиот симбол СС

Дресот на Германската фудбалска репрезентација за престојното европско првенство во Германија наиде на лавина реакции на социјалните медиуми по неговата официјална  промоција од Адидас.

Причината за тоа е наликот на бројот 44 на логото на нацистичката организација СС поради што истиот е повлечен од продажба  и нема ниту еден фудбалер да го носи на континенталниот собир ова лето.

Како компанија, ние активно се спротивставуваме на ксенофобијата, антисемитизмот, насилството и омразата во која било форма, изјави портпаролот на Адидас Оливер Бруген.

Во своето соопштение пак Германската фудбалска федерација (ДФБ) изјави дека при проверката на бројките, ниту една од страните не видела блискост со нацистичките симболи.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Украинската армија тврди дека ја држи контролата над Часов Јар и покрај руските напади

Дејан Дејан

Снегот на повисоките места засега не го попречува сообраќајот

Дејан Дејан

(ФОТО) Успешно отстранета неексплодирана бомба во Ниш останата уште од времето на бомбардирањето на НАТО

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе