Вести Код Македонија

КОД: Правниот систем не признава за притисок врз обвинети да признаат убиство што не го сториле

И покрај тоа што во неколку изданија на КОД беше откриено дека кичевскиот полициско-обвинителен систем и тамошниот суд уште во 2005-та вршеле притисок врз двајца обвинети за едно убиство, да признаат и друго, кое не го сториле, правниот ситем ниту ја признава грешката ниту ги бара одговорните. А осудениот Анте Ристоски 17 години ја издржува доживотната затворска казна иако има и ДНК анализа, доказ кој е во негова полза и го открива вистинскиот убиец.

КОД ви открива и колкава е најголемата затворска казна во Македонија, казна која е подолга од доживотната. Во КОД и интервју со Даница Џонова, владиниот агент за застапување на државата пред судот во Стразбур. Џонова открива дека во 2021-ва се очекува наплив на изгубени тужби во Стразбур поради сметките за парно на исклучените.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Бројот на Египќани кои починаа за време на аџилакот во Саудиска Арабија се искачи на 672

Дејан Дејан

Струмичанка измамена за повеќе од 8 000 евра

Дејан Дејан

СДСМ се подготвува за внатрепартиски избори

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе