Ракомет Спорт

Вардар и Еурофарм Пелистер за потврда на првото место

На ракометниот турнир во Струга на кој поради пандемијата настапуваат само екипи од Македонија денеска на програмата се натпреварите од последното коло во фазата по групи.

Во последните мечеви водечките екипи во А и Б конкуренцијата, Вардар и Еурофарм Пелистер со победи ќе го потврдат првото место и утре во големото финале ќе се борат за трофејот на 48-то издание на турнирот.

Во првиот дуел од денешната програма во 17 часот и 15 минути Охрид за противник го има вториот состав на Еурофарм Пелистер. За 19 и 15 закажан е почетокот на натпреварот во првиот тим од Битола ќе се соочи со домаќинот Струга и со триумф ќа ја обезбеди првата позиција додека од 21 и 15 почнува мечот Вардар – Бутел Скопје во кој актуелниот европски, македонски и регионален првак е фаворит и со победа ќе обезбеди пласман во утрешното финале.

 

РАКОМЕТЕН ТУРНИР – СТРУГА 2020

РАСПОРЕД ЗА САБОТА 15.08.

 

А ГРУПА

17:15 часот    ОХРИД – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

21:15 часот    ВАРДАР – БУТЕЛ СКОПЈЕ

ТАБЕЛА

  1. ВАРДАР                   4
  2. БУТЕЛ СКОПЈЕ      2
  3. ОХРИД                     2
  4. ЕУРОФАРМ П. 2     0

 

Б ГРУПА

17:15 часот    СТРУГА – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

ТАБЕЛА

  1. ЕУРОФАРМ П.    4
  2. МЕТАЛУРГ          2
  3. ПРИЛЕП              2
  4. СТРУГА                0
© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Иџе славеше во Германија: Прва победа во Ферари сезонава

Desk

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Дејан Дејан

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Албанија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе