Спорт Формула 1

Прв случај на Ковид-19 помеѓу возачите во Формула 1

На еден ден пред почетокот на официјалните тренинзи на патеката „Силверстоун“ пред трката за големата награда на Велика Британија, во Формула 1 се појави првиот позитивен случај на ковид-19 помеѓу возачите.

Серхио Перез е позитивен на коронавирусот и дефинитивно ќе го пропушти неделното гран при. Возачот на Рејсинг Поинт веднаш заминал во самоизолација и моментално нема никакви симптоми на болеста. Во изолација се сите негови блиски соработници.

Овој прв позитивен случај меѓу возачите во Формула 1 нема да има никакво влијание врз одржувањето на трката на „Силверстоун“  и програмата ќе продолжи според планираното, бидејќи Перез воопшто не ни бил на патеката откако се вратил од одморот од Мексико.

Рејсинг Поинт утре ќе одлучи кој од резервните возачи ќе го замени во болидот за претстојниот викенд.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Иџе славеше во Германија: Прва победа во Ферари сезонава

Desk

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Дејан Дејан

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Албанија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе