Ракомет Спорт

Познати се групите во ракометната Супер лига за сезоната 2020/2021

Во Ракометната федерација на Македонија денеска беше извршена ждрепката за групите во машката Суперлига за новата сезона. Ќе се игра во нов формат поради проширувањето на лигата предизвикано од предвремениот крај на минатата сезона поради коронавирусот.мгс+тон ракомет суперлига групи

Во рамки на Групата А се најде носителот Охрид, кој за ривали ги доби локалниот ривал Струга, Јуниор Кисела Вода, Астраион Хендбол, Голден Арт КЛ7, Радовиш и Пролет. Вториот носител Металург ќе игра во рамки на групата Б заедно со Бутел, Прилеп, Работнички, Младост Богданци,Тиквеш и Еурофарм Пелистер 2.

Сезоната ќе започне на 12 септември, а регуларниот дел од сезоната ќе трае до 20 декември. Потоа според новиот формат на натпреварувањето ќе бидат формирани плејоф и плејату групи. Во разигрувањето за титулата ќе се пласираат првите три екипи од групите А и Б, па заедно со Вардар и Еурофарм Пелистер, кои го прескокнуваат првиот дел поради настап во СЕХА-лигата, ќе ја формираат плејоф групата. Победникот ќе го освои првенството и заедно со второпласираната екипа следната сезона ќе игра во СЕХА. Нормално ќе се добијат и останатите учесници во европските купови на ЕХФ.

Во плејаутот ќе играат тимовите кои ќе завршат од четвртото до седмото место на табелата во групите а и б. Најдобриот тим во плејатутот обезбедува опстанок во Суперлигата, додека второпласираната екипа ќе игра бараж против најдобриот тим од Првата лига за пополнување на елитата за сезоната 2021/2022, која повторно ќе брои 10 екипи.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

УЕФА го казни Даку со забрана на настап на два натпревари

Desk

Албанската фудбалска федерација се извини за однесувањето на Даку

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Заврши првиот мундијалски круг во Скопје, почнува битката за пласман

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе