Спорт Формула 1

Триумф на Хамилтон во Австрија

Луис Хамилтон триумфираше на втората трка од новата сезона во формула 1 што се возеше на патеката во Шпилберг.Актуелниот светски шампион доминираше во Австрија и на крајот сосема заслужено го освои првото место со скоро 14 секунди предност во однос на тимскиот колега од Мерцедес, Валтери Ботас. Т

рет низ целта мина Макс Фестапен на Ред Бул, а зад настапот во Шпилберг го заврши Александер Албон. Меѓу петте најдобри се пласираше возачот на МекЛарен, Ландо Норис.

Вистински дебакл доживеаа возачите на Ферари, Себастијан Фетел и Шарл Леклерк откако уште во првиот круг на третиот свиок поради меѓусебен судир мораа предвреме да ја завршат трката.

Во генералниот пласман на чело е Ботас со 43 бода, шест повеќе од Хамилтон, а трет со 26 е Норис.

Следната трка ќе се вози за една недела во Унгарија.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Иџе славеше во Германија: Прва победа во Ферари сезонава

Desk

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Дејан Дејан

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Албанија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе