Спорт Фудбал

ДЕРБИТО ЗА ЈУВЕНТУС,РЕКОРД НА БУФОН

Јувентус со убедливи 4-1 против Торино ги освои бодовите  на пат кон одбрана  на титулата во Италија.Во стартниот состав на Бјанко-нерите беше ветеранот Џиџи Буфон.42 годишниот голман  кој неодамна  го продолжи договорот со  Јувентус за уште една сезона,  го забележа рекордниот  648 настап во Серија А ,еден повеќе од Паоло Малдини.Јувентус поведе со 2-0   веќе по  половина час игра.Дибала во 2. минута се поигра со одбраната на гостите.Квадрадо во 29-та, го матираше Сиригу.Надеж  за Торино беше голот на Белоти од пенал во финишот на првото полувреме.Кристијано Роналдо  го врати Јувентус во комотна зона во 61-та со прецизен шут од 25 метри, што е прв гол на португалецот од слободен удар откако го носи дресот на Италијанскиот првак или после 43 неуспешни обиди.Во финишот,несреќната  интревенција на Џиџи,дефанзивецот на Торино ги постави финалните 4-1 за Јувентус.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Иџе славеше во Германија: Прва победа во Ферари сезонава

Desk

Победи на Англија и Холандија, бод за Словенија и Данска

Дејан Дејан

УЕФА отвори дисциплинска постапка против Албанија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе