Временска прогноза

Сончево со мала до умерена облачност, попладне на некои места нестабилно – Временска прогноза за 28.5.2024

Сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Попладне, особено во западните и крајните источни делови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и услови за локална појава на невреме.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност поголема попладне. Ќе дува слаб северен ветер.

Информации од ова утро: 27.5.2024 год

Минимална температура (во °C)

5 Берово, 6 Попова Шапка, 7 Лазарополе, 8 Крива Паланка, Маврови Анови, 9 Крушево, 10 Претор, Битола, 11 Прилеп, Виница, Струмица, 12 Гевгелија Охрид, Дебар, Тетово, Скопје-Петровец, Демир Капија, Велес, Кавадарци, 13 Штип, Скопје-Зајчев Рид.

Наврнат воден талог за изминатите 24 часа до 8 часот (во л/м²)

15 Маврови Анови, 14 Дебар, 8 Лазарополе, 7 Попова Шапка, 3 Тетово, Крушево, 2 Прилеп, Скопје – Петровец, 1 Пожаране, Битола.

Забелешка: Дадените вредности за количината на врнежи се измерени на дождомерните места на УХМР. Поради локалноста на процесите, паднатата количина воден талог многу варира и на различни места може да е многу поголема од измерената.

Деталите во Телма МЕТЕО со Елена Манојловски, во соработка со УХМР

e-mail: [email protected]

 

 

 

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Сончево со мала локална облачност и многу топло – Временска прогноза за 22.6.2024

Дејан Дејан

Сончево и многу топло време со натпросечни температури – Временска прогноза за 21.6.2024

Дејан Дејан

Следува период на уште потопло време и портокалова фаза – Временска прогноза за 20.6.2024

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе