Временска прогноза

Стабилно, сончево и топло со мала до умерена облачност – Временска прогноза за 23.5.2024

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а во должина на  Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Попладне претежно во планинските подрачја ќе има краткотраен локален дожд и појава на ретки грмежи.

Во Скопје сончево и топло со мала до умерена облачност.

Информации од ова утро: 21.5.2024 год

Минимална температура (во °C)

8 Попова Шапка, 9 Лазарополе, 10 Маврови Анови, Берово, 11 Крива Паланка, Крушево, 12 Претор, Битола, Струмица, 13 Тетово, Прилеп, Гевгелија, 14 Скопје-Петровец, Скопје-Зајчев Рид, Охрид, Демир Капија, Дојран, Куманово, Велес, 15 Штип, Виница, Дебар, Кавадарци.

Наврнат воден талог за изминатите 24 часа до 8 часот (во л/м²)

20 Велес, 12 Скопје-Петровец, 10 Куманово, 2 Пожаране, Маврови Анови, Лазарополе, 1 Крива Паланка.

Забелешка: Дадените вредности за количината на врнежи се измерени на дождомерните места на УХМР. Поради локалноста на процесите, паднатата количина воден талог многу варира и на различни места може да е многу поголема од измерената.

 

Деталите во Телма МЕТЕО со Елена Манојловски, во соработка со УХМР

e-mail: [email protected]

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Сончево со мала локална облачност и многу топло – Временска прогноза за 22.6.2024

Дејан Дејан

Сончево и многу топло време со натпросечни температури – Временска прогноза за 21.6.2024

Дејан Дејан

Следува период на уште потопло време и портокалова фаза – Временска прогноза за 20.6.2024

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе