Спорт Фудбал

Поранешниот прв човек на шпанскиот фудбал уапсен во Мадрид

Луис Рубијалес, поранешниот претседател на Фудбалската федерација на Шпанија денеска бил уапсен на аеродромот во Мадрид по сомневање за примање поткуп.

Рубијалес е под истрага дека добивал огромни провизии додека преговарал богат договор шпанскиот фудбалски Супер куп да се одржува во Саудиска Арабија. Денеска бил приведен на аеродромот во Мадрид при неговото враќање од Доминиканската Република.

Пред еден месец шпанската полиција извршила претрес во неговиот дом и канцелариите на Фудбалската федерација на Шпанија. Рубијалес веднаш бил пуштен на слобода и се очекува уште утре да се појави на Суд. Обвинителството бара затворска казна од 2.5 години за Рубијалес.

Интересно ова е втор случај за кој 46-годишникот треба да се појави на Суд. Првиот е случајот за сексуален напад откако ја бакна шпанската репрезентативка Џени Ермосо за време на доделувањето на светската титула минатото лето.

Рубијалес во двата случаи ги негира обвинувањата.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Пиоли сигурно добива отказ: Милан назначува поранешен играч на кормилото

Desk

Холанѓанец ќе го наследи Јирген Клоп на клупата на Ливерпул

Desk

ПСЖ е подготвен да плати 200 милиони евра за тинејџер на Барселона

Desk

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе