Кошарка Спорт

Букер трет пат по ред постигнува 50+ поени против Њу Орлеанс (ВИДЕО)

Девин Букер стана првиот играч во НБА-лигата по Вилт Чемберлен што постигнал 50 или повеќе поени на три натпревари по ред против ист противник. Кошаркарот на Феникс постигна 52 поени го победата од 124-111 на гостувањето кај Њу Орленс. Јусуф Нуркиќ имаше 19 поени и 19 скока за Санс, додека кај Пеликанс најмногу се истакна Зајон Вилијамсон со 30 поени.

Најдобриот тим во лигата Бостон славеше на гостувањето кај Шарлот со 118-104. Џејсон Тејтум и Сем Хаузер имаа по 25 поени за Селтикс, кои ја запишаа 11-тата победа на последните 13 натпревари. Мајсл Бриџис беше најефикасен кај Хорнетс со 26 поени.

Атланта оствари победа во Чикаго од 113-101, а Богдан Богдановиќ имаше 20 поени. Српскиот кошаркар имаше жестока расправија со тренерот Квин Снајдер при еден тајм-аут, но по натпреварот и двајцата потврдија дека не било ништо сериозно и дека кавгата била чисто кошаркарска, а не лична.

НА ОСТАНАТИТЕ НАТПРЕВАРИ
Детроит – Мемфис 108-110
Индијана – Бруклин 133-111
Орландо – Портланд 104-103

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Партизан рекордер во Евролигата по посетеност со продадени 99 отсто од билетите

Дејан Дејан

Басконија или Виртус Болоња, кој ќе биде ривал на Реал Мадрид во плеј-офот?

Дејан Дејан

Норис на пол-позицијата за спринт трката во Кина

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе