Спорт Формула 1

Ферстапен со доминантна претстава до пол-позицијата во Саудиска Арабија

Макс Ферстапен денеска беше најбрз во квалификациите за трката за Големата награда на Саудиска Арабија во Формула 1 шампионатот. Актуелниот светски шампион имаше нова доминантна претстава пред своите ривали.

Исто како и во Бахреин минатата недела, така и денеска Ферстапен стигна до пол-позицијата со време од 1 минута, 27 секунди и 472 илјадитинки. Во првиот стартен ред, друштво на пилотот на Ред Бул ќе му прави Шарл Леклер од Ферари, кој имаше 0,3 секунди послабо време.

Од вториот ред ќе тргнат, Серхио Перез и Фернандо Алонсо, потоа следува двоецот на Мекларен, Оскар Пиастри и Ландо Норис, а најдобрите десетмина ги комплетираат, Џорџ Расел, Луис Хамилтон, Јуки Цунода и Ленс Строл.

Дебитантот Оливер Берман ќе стартува како 11-ти. Младиот 18-годишен Британец ќе го замени Карлос Сајнц во болидот на Ферари на утрешната трка во Џеда откако Шпанецот денеска итно мораше на операција на слепо црево. Берман ќе биде третиот најмлад возач во историјата на една трка во Формула 1 шампионатот.

Саудиското гран при утре стартува од 18 часот.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Историски триумф на Тиквеш во Купот на Македонија

Дејан Дејан

Бостон со победа против Индијана го отвори финалето на Истокот

Дејан Дејан

Милевски повика 27 фудбалери за пријателските со Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе