Ќазим Асотиќ нов в.д. на МОБ

Фаготистот Ќазим Асотиќ, е нов в.д. директор на Македонската опера и балет. Тој доаѓа на местото на Илија Рајковски, кој беше назначен на истата функција по смената на власта лани...

Алаѓозовски: Се враќаат лекторските испити

Министерството за култира ја назначи Симона Угриновска за в.д. директор на МНТ. Назначувањето доаѓа по оставката на Драган Спасов Дац. Таа досега во МНТ работеше како организатор и продуцент. Денеска...

ДПМ ги соопшти  добитниците на наградите за најуспешни книжевни дела во 2017

Романот „Манастир Фуентерабија“ на Јагода Михајловска–Георгиева ја доби наградата „Стале Попов“ на Друштвото на писателите на Македонија за најдобро прозно дело во 2017 година. Ристо Василевски ја доби наградата „Ацо...

Министерството ја прифати оставката на Драган Спасов-Дац

Министерството за култура на Република Македонија ја извесува јавноста дека денес ја прими и ја прифати оставката на в.д. директорот на Н.У. Македонски народен театар, Драган Спасов-Дац. Оставката следува откако...

Замира традицијата на свирење мандолина во Македонија

Долгогодишната традиција на свирење мандолина во Македонија замира, се жали Ерхан Шукри, еден од раководителите на мандолинскиот оркестар „Скопје“. Според него, проблемот настанал пред повеќе од 10 години кога дошло...

„Види ја ти неа“ најдобар интернационален краток филм на „Санденс“

На 34. Филмски фестивал „Санденс“, најголемиот американски фестивал на независен филм, во конкуренција со 17 наслови од цел свет македонскиот филм „Види ја ти неа“ во режија на Горан Столески ја освои наградата...

МКЦ го прослави 45 роденден и светскиот ден на уметноста

Од забава до ангажирана уметност. Вака изгледаше програмата со која сношти МКЦ го прослави 45 роденден и Светскиот ден на уметноста. Групната изложба, насловена „ Гледај во позитив“ , на...

Конкурсите на МРТ за поддршка на домашната музичка продукција ќе бидат поништени

Примената на Законот за поддршка на домашната музичка продукција и опциите за разрешување на состојбата биле тема на состанок меѓу претставници на Министерството за култура и Македонската радио телевизија. Како...

Почина Долорес О’Риордан, гласот симбол на 90-тите

Пејачката на ирскиот бенд Кренберис Долорес О’Риордан почина во Лондон на 46 години, соопшти нејзиниот публицист. ,„Главната пејачка на ирскиот бенд „The Cranberries“ беше на снимање во Лондон. Засега не...

Почнува Вевчанскиот карневал

Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави...