Најдоброто од скулпторот Драган Попоски во Даут пашин амам

Во Даут-пашиниот амам, пред многубројните љубители на уметноста, синоќа беше отворена ретроспективно-монографската изложба на Драган Попоски-Дада (85), доајен на македонското современо вајарство. На отворањето на изложбата се обрати и министерот...

Започна 12 издание на театарскиот фестивал „ Скупи Фест“

Во Младинскиот културен центар, синоќа во присуство на голем број посетители меѓу кои и претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за култура, Асаф Адеми, беше отворен 12. Интернационален театарски фестивал „Скупи...

Петар Милошевски: Системот не прави моќни индивидуалци, но тоа не фрустрира

Контроверзно, но поучно. Ова е описот за настапот на уметникот Петар Милошевски на годинашниот „ Млад отворен театар“, кој заврши синоќа. Овој млад човек од Битола, со лондонска адреса на...

Почина актерката Милена Дравиќ

Милена Дравиќ, една од најголемите српски актерки, почина ноќеска во Белград на 79 години, по долго и тешко боледување. Дравиќ починала во Клинички центар на Бежаниска коса, каде се наоѓала...

43-иот „МОТ“ завршува вечерва со „Црнила Ремикс“

Потребата да работи нешто поразлично од порано, да си ја врати радоста при творењето и да го доближи драмскиот текст на Коле Чашуле до помладите генерации, го натерала актерот и...

Книжевните преводи не се вреднуваат

Зададените куси рокови за преведување и недостигот на добра соработка меѓу издавачот, лекторот и преведувачот се главната причина за недостиг на квалитетен книжевен превод кај нас на и онака малиот...

Русе Арсов: Со буџет помал за 20 % донесовме помали, но квалитетни претстави

Се трудевме фестивалот „Млад отворен театар“ , да го задржи реномето од минатото. Но, со буџет за 20% помал од претходните изданија, кој изнесува околу 7 милиони денари, што ги...

Со овации дочекана ѕвездата на годинешниот „Браќа Манаки“ во Битола

Невообичаено срдечна и непосредна, големата филмска ѕвезда Клаудија Кардинале, последна се појави на црвениот килим синоќа во Битола, откако продефилираа сите гости, филмски работници и политичари. Насмеана, одговори на пршањата...

Послан е црвениот килим во Битола-Почнува фестивалот „Браќа Манаки“

Од денеска до следната сабота Битола ќе живее во магијата на филмот. Пред свеченото отворање на фестивалот „Браќа Мнаки“ вечерва, во градот веќе пристигнаа двајцата годинешни лауреати. Познатата актерка Клаудија...

Почнува ИФФК „Браќа Манаки“, 12 филма во трка за наградите „Камера 300“

Во Битола вечер свечено ќе биде отворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на кој до затворањето идната сабота под фестивалскиот слоган „Симнуваме капа“ ќе бидат прикажани 95...