Наградени најуспешните граѓански новинари за Топ Тема на Ваша Страна

Создавање на ангажирана и критички настроена јавност, како и создавање мост помеѓу граѓанското и професионалното новинарство. Ова беа пораките кои граѓаните-новинари ги испратија на доделувањето награди за најуспешните од нив,...

Во понеделник средба кај Иванов за гувернерското столче

Во понеделник на нова средба кај претседателот Иванов ќе се бара решение за гувернерското место. Тогаш според Премиерот Заев ќе се усогласуваат ставовите околу предлогот на Иванов, Богов да остане...

Османи за Топ Тема на Ваша страна: Мора цврсто да застанеме зад предлогот , ова е златна шанса

Какви се шансите да успее “Република Илинденска Македонија“? Дали Владата игра само на една карта, на се или ништо? Можно ли е решение од кое Грција и Македонија ќе излезат...

Грабар-Китаровиќ: Процесот на проширување на ЕУ мора да продолжи

Процесот на проширување на Европската унија мора да продложи за да не додје до поплнување на тој вакум процес од трети страни, порача денеска хрватската престедателка Колинда Грабар Китаровиќ од...

Сестрата на Катица Јанева не е избрана за заменик претседател на Комисија за хартии од вредност

Лиле Делиџакова, сестрата на специјалната обвинителка Катица Јанева, засега ќе остане на гевгелиска адреса, затоа што немаше доволен број на пратеници за гласање за нејзин избор за втор човек на...

Еко-акции за чистење во Струмица и Дојран

Еко акции за чистење во Југоистокот викендов спроведуваат општините и комуналните претпријатија. Струмичкиот градоначалник и советниците заедно со „Комуналец“ ја чистеа дивата депонија кај село Костурино, којашто им ги боде...

Заев: Важно е да не бидеме обезличени

„Кога влеговте во оваа зграда, однадвор пишува Влада на Република Македонија. Да не се бара тоа да го промениме“, вака премиерот Заев му го објаснува на новинар од бугарската телевизија...

Судскиот совет ќе расправа за разрешувањата на судиите за случајот со притворот на Кочан

Петмината судии од Врховниот суд на чело со претседателот Јово Вангеловски добиле известување од Судскиот совет дека преставката за нивно разрешување стасала на дневен ред. Седницата ќе биде закажана откако...

Образование на ДУИ, Правда на СДСМ, Култура на БЕСА

Заменик – министерот за образование, Арбр Адеми, ќе ја замени фотељата со министерска. Се уште актуелната министерка потврди дека токму тој ќе биде нејзиниот наследник, шегувајќи се со новинарите кои...

Ослободителна пресуда за Заев – втора амнестија според ВМРО – ДПМНЕ

Ослобoдителната пресуда на Заев судијата Дарко Тодоровски ја образложи со тоа дека обвинителството не го докажа обвинението за поткуп. Отпаднаа и доказите од посебните истражни мерки, добиени со тајно снимање...