Има ли Собранието капацитет за да ги спроведе реформите?

Пратениците мора да имаат поголема одговорност за реформите кои се дел од Акцискиот план и час поскоро да ги донесат законите, предупредуваат аналитичарите.  Законодавниот дом  нема никаква активност, ниту пак...

Судскиот совет во четврток ќе одлучува за ослободувањето на Сеад Кочан?

Судскиот совет во четврток ќе одлучува по барањето на Советот за одговорност кај судиите за случајот со ослободувањето на Сеад Кочан. Ова се неофицијални информации кои за сега не ги...

Чавков повеќе од два часа ја давал својата одбрана за крвавиот четврток

Два и пол месеци по апсењето, екс министерот Митко Чавков го посети обвинителството за организиран криминал на распит како осомничен за крвавиот четврток. Чавков вчера повеќе од два часа ја...

Димитров – Нимиц –  Коѕијас пет часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Во Виена веќе пет часа се одвиваат преговорите меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Гриција за надминување на спорот за името, со посредништво на Метју Нимиц. На...

Николовски: Поголеми субвенции за тутун за новата реколта

Почнувајќи од реколтата за 2017 година, тутунарите ќе добиваат повисоки субвенции за килограм предаден тутун, најави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Тоа, како што рече, на...

Грујевски и Бошковски ќе дадат изјава пред Комитетот за азил во Солун

Поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски, за два дена, на 15 февруари, пред Комитетот за азил во Солун ќе ги изнесат причините поради кои го бараат азилот во Грција, потврди...

За 28 февруари закажано судењето за „Тортура“

Кривичниот суд за 28 февруари го закажа судењето за случајот на СЈО „Тортура", во кој се обвинети поранешниот прв човек на единицата „Алфа" Ивица Антевски - Пуки и уште петмина...

Вработените од „Еурокомпозит“ продолжуваат со протести

Вработените во прилепската компанија „Еурокомпозит“ денеска ги продолжија протестите во центарот на Прилеп пред споменикот „Карпалак“.  Покрај основните барања за исплата на бруто плата и на заостанатите плати и придонеси...

Димитров од утре во посета на Бугарија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, во периодот од 14 до 16 февруари 2018 година, ќе престојува во работна посета на Република Бугарија, каде е предвидено да...

Владика Тимотеј: СПЦ нема намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА

Српската православна црква (СПЦ) нема сериозна намера да го реши црковниот проблем со МПЦ-ОА, а тој нејзин став не е променет веќе неколку години, смета митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј. -...