Укината пресудата за поткуп за поранешниот градоначалник на Кавадарци

Апелацискиот суд Скопје ја укина пресудата со која поранешниот кавадаречки градоначалник Александар Панов беше осуден за поткуп при избори и гласање. Дека предметот е вратен на повторно разгледување во Основен...

Едукативно-хуманитарна планинарска акција на Матка

Денес се одржа првото издание на големата едукативно-хуманитарна планинарска акција, Матка 2018. Оние кои се решија да пешачат по убавините на Матка имаа избор од две понудени планинарско-рекреативни тури, придружувани...

Имињата за реконструкција на Владата денеска ќе бидат доставени во Парламентот

Премиерот Зоран Заев денеска до Собранието на Република Македонија треба да ги достави предлозите за реконструкција на Владата. -  Биографиите на новите министри, заменици и директори ќе бидат навреме поднесени до...

Заев: Европската перспектива носи подобар живот

Европската перспектива носи подобар живот за граѓаните, истакна премиерот Заев по средба со претседателот на Европскиот совет. Напорите за решавање на спорпот со името се насочени кон успех, рече премиерот....

Димитров бара мудрост и нерви, Коѕијас – да прифатиме еден од предлозите на Нимиц

Грција ја поддржува потребата да се прифати име од предлозите на Нимиц, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во изјава за грчките дописници од САД, по средбата со американскиот...

Милошоски бара да се преиспита коалицијата „За подобра Македонија“

Се тресе ли коалицијата “За подобра Македонија”? Откако во последно време некои пратеници постапуваат спротивно на заедничката политика, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски побара ефикасноста на коалицијата да се преиспита...

Туск: Вие застанавте до нас и ние ќе застанеме до вас

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска по средбата со премиерот Заев пред новинарите говореше на Македонски јазик. Тој изрази благодарност за солидарноста која ја покажа Македонија во периодот на...

Ќе се гуши ли Скопје во загаден воздух и во иднина, на сметка на градежниот бизнис?

Ќе се гуши ли Скопје со загаден воздух и во иднина, на сметка на градежниот бизнис? Големиот број капитални инвестиции низ годините покажува дека градежништвото е главен двигател на економијата....

Промоција на книга “Дом со нула отпад”

Беа Џонсон е пионерка на живеењето со нула отпад која веќе десет години со своето семејство прави по само една тегла ѓубре годишно. Во Скопје таа ја промовираше својата книга...

Пресуда за Поповски за случајот „Триста“

Во Кривичниот суд денеска ќе биде соопштена пресудата за предметот „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со...