Вести Македонија

Иљаз побара турскиот јазик да биде рамноправен, Мицевски го покани да биде дел од Владата

Дебата за правата на малцинските заедници го мотивираа пратеникот од ВРЕДИ Халил Снопче од собраниската говорница да рецитира стихови од турска песна на три јазици.

Откако Бејџан Илјаз, од Демократската партијата на Турците, кој е во коалиција со Европскиот фронт предводена од ДУИ, побара турскиот јазик да биде рамноправен со останатите два јазика, па тој да може да говори на турски од собраниската говорница, веднаш доби предлог од ВМРО – ДПМНЕ да добијат заменик министерско место и така да се борат за правата на малцинствата.

Еве ја понудата за влез во власта.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе