Вести Македонија

Портокаловата фаза и не почитувањето на препораките на лекарите, ги зголеми повиците од граѓаните до итната медицинска помош

Булеварите и улиците речиси празни, термометарот достигна и до 39-тиот степен, топлото време ги затвори граѓаните. Но портокаловата фаза и не почитувањето на препораките на лекарите, ги зголеми повиците од граѓаните до итната медицинска помош. И болни и здрави на удар од пеколните горештини, а колапсите и инфарктите станаа се почести. Пиење повеќе вода и течности, носење лесна облека и без движење надвор во периоди кога е најтопло, да се внимава на исхраната, а хронично болните редовно да ја примаат терапијата, советуваат лекарите од Итната медицинска помош.

Топло време не очекува и во текот на наредните денови, велат метеоролозите.

Во последите 24 часа до центарот за управување со кризи имало повеќе од 2илјади повици од граѓани кои побарале помош. Регистрирани биле и 12 пожари на отворено, од кои четири се уште се активни, и тоа во Општина Градско, Кичево, Дојран и Општина Ново Село.

Симона Петровска

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе