Ракомет Спорт

Талески една сезона во Вардар, Георгиевски до 2022 година

ракометниот клуб вардар денеска ги официјализираше трансферите на македонските репрезентативци Гоце Георгиевски и Филип Талески.

Од поодамна беше јасно дека Георгиевски и Талески ќе го носат црвено-црниот дрес на Вардар, но клубот денеска објави детали од нивните ангажмани. Левиот бек Талески потпиша едногодишен договор со се уште актуелниот европски шампион, додека Георгиевски ќе игра за тимот од „Јане Сандански“ до јуни 2022 година.

Двајцата по подолго време е враќаат во Македонија по интернационалната кариера. Талески откако си замина од Металург изминатите три сезони играше во Германија за Рајн-Некар Левен и Балинген, додека Георгиевски по заминувањето од металург во 2015 година играше за Тулуз во Франција и букурешт од романија.

Пред неколку дена Вардар ги официјализираше и потписите на хрватските интернационалци Анте Гаџа и Јосип Векиќ, па наскоро се очекува истото и за другите засилувања.

Во Вардар следната се зона ќе играат и францускиот голман Робин Кантегрел, потоа Ловро Јотиќ, Патрик Валчак и Марко Вујин.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Албанската фудбалска федерација се извини за однесувањето на Даку

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Заврши првиот мундијалски круг во Скопје, почнува битката за пласман

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Триумф против Ангола за пласман на Македонија во главната рунда на СП

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе