Дедо Мраз: Природата ни испраќа порака- треба да и помогнеме!

Природата е во немилост секој треба  нешто да направи за природата, ова е годинашната порака на Дедо Мраз кој од Лапонија го започна долгото патување низ светот за да им...

Лизгалиште „ЕУ за тебе“ за поголема магија на новогодишните празници

Лизгалиште „ЕУ за тебе“ денеска беше отворено на градскиот плоштад „Македонија“ во рамки на новогодишната населба „Винтерленд“. Лизгаше и Евроамбасадорот  Жбогар  кој рече дека дека во ЕУ одлучиле оваа година...

„Бела ноќ“ по 14-ти пат

Во Скопје вечерва ќе се одржи манифестацијата „Бела ноќ“, традиционално по 14.пат. Настанот е во организација на Младинскиот културен центар. Манифестацијата започнува  во 20 часот на плоштадот „Јадран“, со настап...

KFC одговори на гласините кои кружат за нивното наводно затворање во Скопје Сити Мол!

KFC на својата фејсбук фан страна одговори на гласините за прекинот во нивното работење. Во нивниот познат оригинален начин како што досега тоа го имаат направено во други земји низ...

Макпетрол ги додели наградите од наградната игра „Верна повторно наградува“

„Макпетрол“ ги додели наградите од третото мастер и шестото редовно коло од наградната игра „Верна повторно наградува“. Во септемвриското коло од наградна игра освен редовните награди, беа доделени лаптоп dell...

Шинејд О`Конор премина во ислам

Ирската пејачка Шинејд О`Конор деновиве на Твитер објави фотографии од себе си со хиџаб, како и видео на кое пее Азан – повикот за молитва. Таа соопшти и дека преминала во...

Нова опасна игра “Момо“

По „Синиот кит", опасна игра поради која неколку стотици деца во светот извршија самоубиство, се појави уште една контроверзна онлајн игра - „Момо“, која се распространува преку апликацијата Ватсап. Играта...

ШК „Алкалоид“ се подготвува за Европскиот Клупски Куп 2018

Шаховскиот клуб „Алкалоид“, повторно во борба за европски медал. Европскиот Клупски Куп (European Club Cup), ќе се одржи во октомври во Порто Карас, Грција. ШК „Алкалоид“ беше Европски Клупски Шампион...

Голема распродажба со попусти до 80 отсто во Веро центар

Голема летна распродажба со попусти до 80 отсто почнува денес (среда, 8 август) и ќе трае до 12 август во Веро центар во Скопје . Посетителите на трговскиот центар ќе...

Кој сака да ослабне, не треба да појадува

Ако сте еден од оние кои сакаат да изгубат тежина, појадокот дефинитивно не треба да биде најважниот оброк во денот, се наведува во њујоршкиот „Медикал дејли“. Во текот на денот...