Федерацијата на планинарски спортови формира комисија за случајот со двајцата загинати планинари

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија формира специјална комисија која ќе ги анализира околностите под кои загинаа планинарите Калина Велевска и Александар Миновски. Во соопштението објавено на нивната веб страницата...

Марјан Цветковски директор на МТВ до носење на законот

Реизборот на Марјан Цветковски за директор на МТВ е одлука на Програмскиот совет на МТВ кој сеуште функционира во стариот состав и владата со тоа нема никаква поврзаност.Според портпаролот Миле...

Грција го казнува архимандритот Царкњас со 45.000 евра, за донација од 57.000 евра

Грчките даночни органи од архимандритот Никодим Царкњас бараат да плати 45.000 евра данок за вкупно примени 57.000 евра донација за изградба на македонска православна црква Света Злата Мегленска во С'ботско...

Делови од Македонија непроодни и без струја

Делови од Западна Македонија без струја, на северот отсечени села, и одрони на патиштата. Обилентие врнежи на дожд и снег повтрно прават проблеми со снабдувањето со струја. И втора лавина...

На Детската клиника вработени 20 медицински сестри, наскоро уште толку

Добиена е дозвола за вработување со договор на дело за 20 медицински сестри и тие почнаа со работа. Тие претходно беа инволвирани по одделите. Очекуваме одобрување за вработување на дополнителни...

Нормализиран сообраќајот на Шапка, Ќафасан и на Стража

Нормализиран е сообраќајот на Попова Шапка, на граничниот премин Ќафасан и на Стража. Како што информираат од ЈП Македонија пат, забраната за сообраќај на овие три релации е укината од...

Одложено судењето за дедото на Тамара

Судењето за дедото на малата Тамара, Љупчо Стојановски кој е обвинет за обид за убиство на поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, е одложено за 21-ви февруари. Како што соопшти...

Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски на судење за „Траекторија“

Почна рочиштето за предметот „Траекторија“. Во судот дојдоа сите обвинети, поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на...

Нова лавина кај Бигорскиот манастир го блокира сообраќајот

Со новата лавината што утрово во шест часот повторно го блокира сообраќајот на патот Маврово - Дебар паднат е материјал од над три илјади кубни метри. Се работи интензивно и...

Со автомобил удрил пешак во Куманово, па избегал

Непознато лице управувајќи патничко моторно возило „Голф“ со непознати регистарски ознаки синоќа на улица „Тоде Мендол“ во Куманово удрило во пешакот А.И.(48), по што го напуштило местото на настанот. МВР...