Во првите пет месеци индустриското производство поголемо за 3,5 отсто

Индустриското призводство во првите пет месеци од годинава во однос на истиот период лани е поголемо за 3,5 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Во мај годинава во споредба со...

Минимално поевтинување на струјата, за колку ќе се знае утре

Ќе има минимално намалување на цената на струјата, најавуваат од Регулаторната комисија за енергетика. Подготвителната седница за цената на електричната енергија е закажана за утре, по што е најавена прес-конференција...

Се уриваат диви тераси на скопски кафулиња

Бастион и соседниот Шејк енд Шејк на улицата Аминта трети во Дебар Маало, се локалите чии тераси денска настрадаа, откако општина Центар почна со нивно уривање. Во присуство на Полицијата,...

Светската конференција за природен гас во Вашингтон

Растечкиот светски пазар на течен природен гас побарува усогласување на подобри референтни цени за да се олесни процесот на одлучување за нови инвестиции и да се стабилизира побарувачката, заклучија извршните...

Укината забраната за продажба на алкохол по 19 односно 21 часот

Укината е забраната за продажба на алкохол во трговијата по 19, односно 21 часот, воведена во 2008-ма година, откако Собранието ги усвои измените на Законот за трговија, кои ќе стапат...

Асани: Бројчаникот ќе врти кога ќе почнат да вртат судовите

На големи врати најавуван, бројчаникот уште и недостига на Триумфалната порта. Зошто е така, директорот на Агенцијата за конфискуван имот, Асани, прстот го вперува во бавноста на судовите. Земјава, вели...

Становите ќе поевтинуваат – освен локација во Центар, граѓаните да бараат квалитет

Освен во Центар, становите во другите општини е можно да поевтинат за неколку проценти, очекуваат градежниците. Досега големата побарувачка за станови може да спласне, па во иднина потернцијалните купувачи ќе...

Младите претприемачи најзаинтересирани за ИТ индустријата

Младите претприемачи, малите и средни компании се се’ позаинтересирани за реализирање на своите иновации на пазарот. Според Владата, бројките на пристигнати апликации од компаниите до нив за финансиско помагање на...

Заев: Не е точно дека сме го утврдиле прагот на 1.000 евра

Не е точно дека како Влада веќе сме го утврдиле прагот за прогресивниот данок на 1.000 евра, тоа ќе го одлучиме заедно со граѓаните. Премиерот Заев вака одговори на драфт...

Легализирани се 200.000 дивоградби

Над 200.000 дивоградби во земјава се легализирани. Граѓаните кои што на диво ги имаат изградено своите домови и деловни објекти сметаат дека лекот за стопирање на градењето без градежни одобренија...